تبلیغات

همه چیز درباره کابل برق

۰

کابل برق ویژگی‌ها و کاربردهای مختلفی دارد. آن‌ها در دنیای امروزی نقش مهمی ایفا می‌کنند. بدون کابل‌ها زندگی برای انسان امروز ممکن نیست. لحظه‌ای را بدون ارتباطات و حتی روشنایی در شب تصور کنید. این اتفاقی است که در صورت نبودن کابل‌های برق رخ می‌دهد! در این مقاله قصد داریم توضیحات جامعی در مورد این وسیله مهم ارائه دهیم.

حروف مورد استفاده برای نامگذاری کابل‌ها چیست؟
کابل‌ها بر اساس استاندارد بین‌المللی VDE نامگذاری می‌شوند. در این استاندارد برای نامگذاری کابل‌ها از حرف انگلیسی و اعداد  استفاده می‌شود. بر اساس این استاندارد کد یا نام هر کابل برق متشکل از ۴ قسمت است که در ادامه آن‌ها را نام برده‌ایم.

سیم و کابل زیتون انواع سیم برق و سیم ارت روکش دار را با بالاترین کیفیت عرضه می کند.

بخش اول که نشان دهنده‌ی مشخصات لایه‌های اصلی کابل است و با حروف انگلیسی نشان داده می‌شود.
دومین بخش شامل دو رقم است. رقم اول نشان دهنده‌ی هادی حفاظتی و رقم دوم نشان دهنده‌ی تعداد رشته است.
بخش سوم این کد نمایشگر سطح مقطع کابل بر حسب میلی‌متر است.
چهارمین و آخرین بخش از کابل نیز ولتاژ اسمی کابل برق را نشان می‌دهد.
هر یک از حروفی که در قسمت اول این کد استفاده می‌شوند نشان دهنده‌ی ویژگی خاصی از کابل برق هستند‌. شناخت حروف برای افرادی که قصد خرید کابل دارند، اهمیت بسیاری دارد.

N: نماد کابل با هادی مسی

NR: نماد کابل برق با هادی آلومینیومی

Y: نماد عایق پرتو دور

H: نماد ورق متالیزه

T: نماد سیم تحمل کننده در سیم کشی هوایی

R: حفاظت نواری شکل فولادی

Y:روکش کمربندی پرتو نور

R: هادی به شکل دایره

M: هادی چند رشته‌ای

S: هادی مثلثی شکل

مشخصات کابل برق

کابل برق ویژگی‌های مختلفی دارند. تفاوت در ویژگی‌ها موجب تنوع این محصول شده است. مهم‌ترین مشخصات یک کابل برق شامل موارد زیر است.

هادی کابل می‌تواند شکل‌های گوناگونی داشته باشد. هر یک از این شکل‌ها نماد خاص خود را دارند. گرد تک رشته (RE)، گرد چند رشته (RM)، مثلثی شکل تک رشته (SE) و مثلثی چند رشته با نماد (SM) شکل‌های مختلف هادی کابل برق هستند.

دیگر مشخصه‌ی کابل‌های برق جنس و تعداد لایه‌های عایق آن‌هاست. عایق کابل برق می‌تواند از جنس پلاستیک، پی‌وی‌سی یا پروتودور، پلی‌اتیلن، تفلون یا کاغذ‌های آغشته به روغن مخصوص باشد.
رنگ عایق کابل برق دیگر مشخصه‌ی این وسایل است. برای تشخیص آسان‌تر سیم کابل‌ها از یکدیگر، عایق‌ها را در رنگ‌های متنوعی انتخاب می‌کنند. رنگ‌های سبز، سیاه، زرد، آبی و قهوه‌ای رنگ‌هایی هستند که برای عایق‌ها انتخاب می‌شوند و بر اساس استاندارد از مفهوم خاصی برخوردارند.
مشخصه‌ی دیگر کابل‌های برق نوع غلاف یا زره آن‌هاست. غلاف‌ها برای محافظت از کابل برق در برابر عوامل خارجی روی کابل قرار می‌گیرند و انواع مختلفی دارند. غلاف بافته شده، یکپارچه و موج دار بدون درز انواع آن هستند. غلاف‌ها از متریال مختلفی چون PVC، مس، روی اندود، آلومینیوم و سرب و فولاد ساخته می‌شوند.

کابل‌های برق بر اساس کاربرد و ویژگی‌هایی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. انواع کابل‌های برق را در ادامه نام برده‌ایم.

کابل‌های فشار ضعیف: این کابل‌ها برای سطح ولتاژ ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت تولید می‌شوند. از کابل‌های فشار ضعیف برای کاربرد‌هایی چون روشنایی منازل و انتقال نیروی محرکه به الکترو موتور‌ها استفاده می‌شود‌.
کابل‌های فشار متوسط: این کابل‌ها در سطح ولتاژی ۱ تا ۳۶ کیلو ولت هستند. این دسته کابل برق‌ها در مناطق شهری و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
کابل‌های فشار قوی: این مدل از کابل‌ها در سطح ولتاژی بالای ۳۶ کیلو ولت قرار دارند.
کابل‌های ابزار دقیق: این کابل‌های برق در سیستم‌های کنترلی و برای ارسال و دریافت سیگنال‌های آنالوگ و دیجیتال از سنسور‌ها استفاده می‌شوند. این کابل‌ها معمولا در سطح ولتاژی ۲۴ تا ۱۱۰ ولت تولید می‌شوند.
کابل‌های ساختمانی: این دسته از کابل‌ها خود دارای انواع گوناگونی هستند. وظیفه‌ی این کابل‌ها تقسیم برق در ساختمان است.
کابل‌های ضد حریق: این نوع از کابل‌ها که بیشتر در اماکن عمومی قرار دارند، باید مقاوم در برابر آتش، کم دود و خفه کننده‌ی شعله باشند.
هر یک از انواع کابل‌ها نام برده شده در ویژگی‌ها و ساختار با یکدیگر متفاوت هستند. به همین دلیل کاربرد آن‌ها نیز با هم متفاوت است.

کابل‌های برق در ابعاد و اندازه‌های گوناگونی موجود هستند. هر یک از سایز‌های کابل برق کاربرد خاص خود را دارد. برای مثال سایز کابل مناسب برای مدار روشنایی بین ۱ تا ۵/۱ میلی‌متر است‌. برای پریز‌های برق از کابل دوقلو ۵/۲ میلی‌متری استفاده می‌شود‌.

کابل‌های برق در سایز‌های بزرگ‌تر نیز برای مواردی کاربرد دارند که نیازمند برق بیشتری هستند. مثلا شارژر‌های اتومبیل‌های برقی و اجاق گاز‌های بزرگ به کابل‌ها در اندازه‌ی قطر بزرگ‌تر احتیاج دارند. دیگر کاربرد کابل‌ها در سایز بزرگ برای انتقال برق بین مسافت‌های طولانی است.

انتخاب کابل در سایز متناسب با کاربرد مورد نظر اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا عدم استفاده از کابل مناسب می‌تواند موجب شعله ور شدن آن و آتش سوزی شود. از طرفی انتخاب سایز مناسب کابل برق از مصرف بیش از اندازه‌ی انرژی نیز جلوگیری می‌کند. در صورت نداشتن تخصص و دانش کافی در زمینه‌ی کابل برق، حتما برای انتخاب کابل در اندازه‌ی مناسب از یک متخصص کمک بگیرید.

در چه مواردی از سیم برق به جای کابل برق استفاده می‌شود؟

سیم‌ها و کابل‌ها کاربردهای منحصر به خود را دارند. حتی هر کدام از این محصولات سیم و کابل خود شامل انواع مختلفی هستند که کاربردهای مخصوص به خود را دارند. اما مهم‌ترین تفاوت سیم و کابل‌ها در میزان جریان عبوری است. زمانی که جریان قوی باشد، سیم‌ها برای عبور آن مناسب نیستند. به همین دلیل از کابل‌ها استفاده می‌شود. قطر هادی سیم‌ها معمولا از کابل‌ها کم‌تر است و به همین دلیل ظرفیت کم‌تری دارند.

تفاوت دیگری که در کاربرد سیم‌ها و کابل‌ها وجود دارد مسافت است. زمانی که مبدا و مقصد مورد نظر برای انتقال برق و… فاصله زیادی داشته باشد،‌ از کابل استفاده می‌شود. البته در فواصل زیاد، معمولا جریان نیز قوی‌تر است. کابل‌ها  مقاومت بیشتری نسبت به سیم‌ها دارند. به همین دلیل حتی برای خطوط تلفن، مخابرات و برق بین شهرهای مختلف از کابل استفاده می‌شود.

در صورتی که اطلاعات کافی در مورد سیم و کابل مناسب برای کاربرد مورد نظر خود ندارید، بهتر است با متخصصین این حوزه مشورت کنید.

+ نوشته شده توسط Bargh-cable در ، یک بازدید ، بدون دیدگاه

ساختار انواع کابل

۰

انواع کابل اجزای متفاوتی دارند که برخی از این اجزا مشترک و برخی در انواع کابل متفاوت هستند. ساختارهای مشترک شامل هادی (رسانا) و غلاف می‌باشند. برخی کابل‌ها علاوه بر این دو جز شامل اجزای دیگری همچون زره (حفاظت مکانیکی) و حفاظت الکتریکی می‌باشند. زیتون کابل در زمینه فروش سیم و کابل، کابل ارت و کابل پاور فعالیت می کند. 

هادی

هادی یا همان رسانا، وظیفه انتقال جریان الکتریکی را بر عهده دارد. به طور کلی برای انتقال الکتریسیته از چهار فلز مس، آلومینیوم، طلا و نقره به عنوان هادی استفاده می‌شود.

مس بیش‌ترین کاربرد را دارد و در بیشتر انواع کابل به عنوان رسانای اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فلز رسانایی فوق‌العاده خوبی داشته و در مقایسه با فلزاتی چون طلا و نقره، از قیمت بسیار پایینی برخوردار است.

در مواردی از آلومینیوم به عنوان رسانا استفاده می‌شود. آلومینیوم وزن بسیار کمی داشته و در جاهایی که کاهش وزن کابل اهمیت زیادی دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته بهتر است بدانید که آلومینیوم مقاومت الکتریکی بالایی دارد و در مجاورت هوا، به مرور زمان اکسید می‌شود. از طلا و  نقره به علت قیمت فوق‌العاده زیاد آن‌ها، معمولا در ساخت کابل‌ها استفاده نمی‌شود. این دو رسانا فقط در ساخت برخی قسمت‌ها در وسایل الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عایق

عایق‌ها معمولا از پلیمرهای مختلف ساخته می‌شوند. به طور کلی عایق‌ها را به دو دسته‌ی ترموپلاستیک و ترموست تقسیم می‌کنند. عایق‌های ترموپلاستیک همانطور که از نامشان مشخص است در مقابل حرارت حساس هستند و چنانچه میزان حرارت از مقدار مشخصی بالاتر رود، تغییر شکل داده و حتی ممکن است ذوب شوند. این عایق‌ها شامل PVC، PE و LSZH می‌باشند که برای مصارف عمومی کاربرد دارند. عایق PVC که به عایق پروتودور هم معروف است، پرکاربردترین نوع عایق در ساخت انواع کابل است.

عایق‌های ترموست در برابر حرارت مقاوم بوده و دچار تغییر شکل نمی‌شوند. XLPE ، EVA، EPR، HEPR و لاستیک سیلیکونی انواعی از عایق‌های ترموست هستند. کابل‌هایی که دارای عایق سیلیکونی و یا نوار میکا به همراه XPLE هستند، در برابر آتش‌سوزی مقاومند.

حفاظت الکتریکی

برخی کابل‌ها برای محفاظت در مقابل میدان‌ها و امواج الکترومغناطیسی دارای حفاظت الکتریکی هستند. انواع حفاظت الکتریکی شامل اسکرین نوار مسی یا آلومینیومی، شیلد مسی و شیلد بافته‌شده‌ی مسی (آلومینیومی) می‌باشند که باعث جلوگیری از ایجاد نویز می‌شوند.

زره

زره یا همان حفاظت مکانیکی، برای جلوگیری از آسیب به کابل در برابر ضربه، اجسام سنگین، بریدگی و حیوانات جونده، در برخی از انواع کابل تعبیه می‌شود. کابل‌های دارای زره را اصطلاحا مسلح و کابل‌های فاقد آن را غیر مسلح می‌گویند.

این زره‌ها از جنس فلز بوده و انواع مختلفی دارند. از متداولترین انواع زره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زره SWA : شامل یک لایه فولاد گالوانیزه با قطرهای مختلف است که تا بیش از ۹۰ درصد محافظت ایجاد می‌کند.
  • زره GSWB : از سیم گالوانیزه‌ی بافته‌شده به وجود می‌آید و تا بیش از ۸۰ درصد محافظت ایجاد می‌نماید.
  • زره GSTA : شامل نواری از فولاد گالوانیزه است که روی کابل کشیده شده و باعث ایجاد محافظت نزدیک به ۱۰۰ درصد می‌شود.

انواع کابل چگونه دسته‌بندی می‌شوند؟

کابل‌ها با توجه به کاربرد فوق‌العاده وسیعی که در زندگی روزمره دارند، دارای تنوع بالایی می‌باشند. از این رو، کابل‌ها بر اساس معیار‌های مختلف، دسته‌بندی‌های متفاوتی دارند. دانستن انواع این دسته‌بندی به شما کمک خواهد کرد که سریع‌تر کابل موردنظر خود را بیابید و در خرید آن دچار اشتباه و یا متحمل هزینه‌های اضافه نشوید. مهم‌ترین دسته‌بندی‌های انواع کابل شامل این موارد است :

دسته‌بندی انواع کابل بر اساس سطح ولتاژ کاری

از آنجا که از کابل‌ها معمولا برای انتقال الکتریسیته استفاده می‌شود، لازم است که کابل مورد نیاز بر اساس سطح ولتاژ مورد استفاده، انتخاب شود. به طور کلی ۴ نوع کابل بر اساس سطح ولتاژ کاری وجود دارد:

  • کابل فشار ضعیف (LV) : برای انتقال الکتریسیته با ولتاژ پایین تا حدود ۱۰۰۰ ولت کاربرد دارد. در مصارف معمولی مانند کابل‌کشی برق منازل و ساختمان‌های معمولی از این نوع کابل استفاده می‌شود.
  • کابل فشار متوسط (MV) : ولتاژ کاری این نوع کابل بین ۱ تا ۳۳ کیلو ولت است و برای انتقال برق در فواصل کم مثل پست‌های توزیع برق درون شهر‌ها به کار می‌رود.
  • کابل فشار قوی (HV) : ۳۳ تا ۲۳۰ کیلو ولت ولتاژ کاری این نوع کابل است و در انتقال نیرو با حجم زیاد و در فواصل طولانی کاربرد دارد.
  • کابل فوق فشار قوی (EHV) : در صورتی که ولتاژ کاری بالاتر از ۲۳۰ کیلو ولت باشد از این نوع کابل استفاده می‌شود.

دسته‌بندی انواع کابل بر اساس شکل رسانا

میزان انعطاف‌پذیری کابل‌ها از مواردی است که در برخی موقع اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. یکی از فاکتورهای اصلی تعیین کننده‌ی مقدار انعطاف هر کابل، شکل رسانای آن است. به طور کلی انواع کابل را می‌توان بر اساس شکل رسانا به سه دسته تقسیم کرد:

  • نوع مفتولی: در این نوع کابل، هر رشته سیم درون کابل دارای رسانایی به شکل مفتول و با سطح مقطع دایره‌ای یا مثلثی است. به این نوع کابل، کابل کلاس ۱ هم می‌گویند که دارای کمترین مقدار انعطاف است. با این وجود، در مقایسه با سایر انواع کابل ، هدایت الکتریکی بالاتری دارد.
  • نوع نیمه افشان: رسانای کابل نیمه افشان شامل چند مفتول ساده است که به دور هم تابیده شده‌اند. این نوع کابل را کابل کلاس ۲ هم می‌گویند که انعطاف پذیری آن کمی بیشتر از کابل کلاس ۱ است.
  • نوع افشان (رشته‌ای): این نوع کابل بالاترین انعطاف پذیری را دارد و برای مواردی که میزان خمیدگی و جابه‌جایی کابل بالاست مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل افشان دارای دو کلاس ۵ و ۶ است.
+ نوشته شده توسط Bargh-cable در ، ۴ بازدید ، بدون دیدگاه

کاربرد کابل کواکسیال

۰

 

کابل کواکسیال معمولاً توسط اپراتورهای کابل ، شرکتهای تلفنی و ارائه دهندگان اینترنت در سراسر جهان برای انتقال داده ها ، ویدئوها و ارتباطات صوتی به مشتریان استفاده می شود. همچنین در خانه ها بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

این به مدت طولانی به عنوان یک فناوری وجود داشته است (از اوایل قرن 20) و دارای مزایای منفرد بسیاری برای انتقال دقیق و مطمئن است.

همچنین محدودیت هایی دارد که باعث می شود در بعضی موارد با کابل فیبر نوری ، کابل دسته یا گاهی با سیگنال های بی سیم جایگزین شود.

رمز موفقیت کابل کواکسیال طراحی محافظ آن بوده است ، که به هسته مس کابل اجازه می دهد تا داده ها را سریع انتقال دهد ، بدون اینکه در مقابل تداخل یا آسیب عوامل محیطی تسلیم شود.

شرکت زیتون کابل انواع کابل پاور و سیم ارت خشک با کیفیت را عرضه می کند.

سه اندازه متداول کابل RG-6 ، RG-11 و RG-59 هستند:

 

RG مخفف "راهنمای رادیو" است. تعداد نسخه های مختلف کابل RG به قطر اشاره دارد (59 به معنای 059 ، و 6 به معنای 06/0 و غیره). به آنها کابل RF نیز گفته می شود که مخفف "فرکانس رادیویی" است.

بیشتر کواکس غیرصنعتی اکنون با نام RG-6 شناخته می شود ، اما ممکن است نصب کنندگان از کابل ضخیم تری مانند RG-11 استفاده کنند.

کابلهای RG که در خانه ها استفاده می شوند باید دارای امپدانس 75 اهم باشند.

بیشتر اتصالات اتصال دهنده های سبک F هستند ، اما ممکن است سیستم شما از اتصالات نوع N استفاده کند. انواع مختلفی از اتصال دهنده های نوع F برای کابل های RG-6 وجود دارد:

اتصالات فشرده سازی

اتصالات پیچ دار

اتصالات به سبک چین دار

برای برقراری ارتباط ، به یک اتصال دهنده نر و ماده از همان نوع نیاز دارید. اتصالات نر سیم مرکزی را بیرون می کشد ، در حالی که اتصالات زن فضایی برای اتصال سیم مرکزی دارد.

 

توجه داشته باشید که کابل های کواکس گاهی اوقات دارای نشت سیگنال هستند که به عنوان ورودی یا خروجی شناخته می شوند. این باعث کاشی کاری ، سیگنالهای فازی یا برفی می شود.

 

کابل کواکسیال چیست؟

کابل کواکسیال نوعی کابل است که دارای یک هادی داخلی است که توسط یک عایق احاطه شده است
لایه ، احاطه شده توسط محافظ رسانا. نمودار زیر نشان دهنده ساخت یک کابل معمولی است. سیگنال
الکتریکی از طریق هادی مرکز جریان می یابد. 


هادی مرکز - فولاد روکش دار مس.
پیوند سیم رسانا - از پلیمرخالص پاک برای جلوگیری از انتقال رطوبت استفاده می شود.
دی الکتریک - پلی اتیلن که از نظر مکانیکی فوم سلول بسته با ولتاژ بالا فراهم می کند.
اولین هادی بیرونی - محافظ با نوار آلومینیوم
-پلی آلومینیوم به طور
ایمن به هسته دی الکتریک متصل شده است.
هادی بیرونی دوم - یک نوار آلومینیوم-پلیمر-آلومینیوم اضافی در سازه های سه محافظ و چهار محافظ استفاده می شود
تا انزوای محافظ HF قبل و بعد از خم شدن بیشتر شود.
هادی بیرونی سوم - یک نوار آلومینیوم-پلیمر-آلومینیوم اضافی در سازه های سه محافظ و چهار محافظ استفاده می شود
تا انزوای محافظ HF را قبل و بعد از خم شدن بیشتر کند.
هادی بیرونی چهارم - یک الگوی آلومینیومی 34 یا 36 AWG اضافی در ساختارهای چهار محافظ استفاده می شود
تا انزوای محافظ LF را در محیط های شدید صدا RF افزایش دهد.
محافظ مقاوم در برابر خوردگی داخلی و هوایی -
ماده ای بدون قطره برای جلوگیری از انتقال رطوبت به داخل ساختار کابل طراحی شده است.
زیرزمینی - ترکیبی روان که می تواند پارگی های کوچک ژاکت را مهر و موم کند.
ژاکت - یک ژاکت بیرونی پایدار در برابر اشعه ماورا بنفش از پلی اتیلن (PE) یا پلی وینیل کلرید بازدارنده شعله (PVC) برای محافظت از هسته در هنگام نصب و برای عمر نصب شده کابل در دسترس است.
مسنجر یکپارچه - یک عضو پشتیبانی سیم فولادی کربن گالوانیزه ، متصل به کابل توسط یک شبکه قابل جدا شدن.

کدام یک بهتر است: کابل کواکسیال یا کابل فیبر نوری؟
هر دوی این نوع کابل ها می توانند برای انتقال داده های ویدئویی ، صوتی و سایر اشکال استفاده شوند
و هر دو می توانند مزایا و معایب مشخصی را در راه اندازی شبکه به شما ارائه دهند. تصمیم گیری در مورد
شرایط مناسب به فاصله اتصال و میزان داده ای که ارسال می کنید بستگی دارد. کابلهای فیبر نوری قبل از
اینکه به تکرار کننده احتیاج داشته باشند ، برای چندین مایل سیگنال حمل می کنند. تلفات سیگنال در کابل
کواکس بیشتر است ، بنابراین باید از آن برای مسافت کمتری استفاده کنید. کابلهای فیبر نوری اطلاعات بسیار
بیشتری را حمل می کنند. کابل فیبر نوری نیز به طور قابل توجهی گران تر است. کابل های فیبر نوری در تنظیمات
مسکونی و مصرف کننده کمتر از کابل های کواکسیال یافت می شوند.نصب کابل های کواکس آسان و بسیار
بادوام است. از آنجا که انتقال فیبر نسبت به Coax از سرعت و سرعت بالاتری برخوردار است ، بهتر است از آنها
برای شبکه های حرفه ای مانند شبکه هایی که در یک پردیس تجاری یا دانشگاه یافت می شوند استفاده شود.
اگر در حال کار بر روی یک نصب خانگی یا شبکه انتقال داده با ظرفیت متوسط ​​هستید ، احتمالاً بهتر است با کابل
کواکس بچسبید. بسیاری از شرکتهای امروزی برای خدمات باند پهن مشاغل خود از اتصالات کابل استفاده می کنند.
بزرگترین عیب اینترنت کابل نوسان سرعت است. با نگاهی دوباره به اینترنت فیبر در مقابل اینترنت کابلی ، سرویس
اینترنت کابلی معمولاً در بین مشترکان به اشتراک گذاشته می شود. این بدان معناست که اگر تعداد زیادی کاربر در
یک منطقه کابل وجود داشته باشد که همگی از برنامه های پهنای باند با استفاده همزمان از اینترنت استفاده می کنند ،
سرعت همه می تواند بین 100٪ تا 25٪ سرعت وعده داده شده متفاوت باشد. تا آنجا که هزینه فیبر در مقابل کواکس
افزایش می یابد ، فیبر معمولاً از قبل بسیار بیشتر است. پس از نصب ، قیمت دسترسی به اینترنت اختصاصی از طریق
فیبر نیز بالاتر از اتصال اینترنت کابل مشترک خواهد بود.

 

منبع: https://www.ppc-online.com/blog/what-is-coaxial-cable-and-how-is-it-used?success=true

+ نوشته شده توسط Bargh-cable در ، ۳ بازدید

4 نکته مهم در مورد کابل های برق که ممکن است شما آنها را ندانید

۰
کابل های برق نقش مهمی در اطمینان از رسانایی هدایت در یک مدار الکتریکی در سطح مطلوب دارند.
سیم های الکتریکی همچنین اطمینان حاصل می کنند که مدار الکتریکی در املاک مسکونی و تجاری
بیش از حد گرم نمی شود و هیچ عامل خطرناکی برای آتش سوزی وجود ندارد. در این زمینه ، توجه
به این نکته ضروری است که یک سیم الکتریکی با کیفیت بالا همیشه مقاومت کمتری در برابر جریان
جریان دارد و در نتیجه آن را به یک رسانای عالی برق تبدیل می کند. جالب اینجاست که این نوع سیم
های برق به راحتی توسط شرکت های معتبر تجهیزات الکتریکی در ایران تولید می شوند و با نرخ های
مقرون به صرفه در دسترس هستند. از این رو ، اگر به فکر تغییر سیم کشی در خانه خود هستید ،
باید چشم انداز یک مارک خوب را که سیمهای با کیفیت کارآمد تولید می کند ، در نظر بگیرید.
شما می توانید برای آگاهی از قیمت کابل برق به سایت زیتون کابل مراجعه کرده و
با کارشناسان این شرکت تماس برقرار کنید.
فروشگاه سیم و کابل زیتون در زمینه فروش سیم و کابل با کیفیت فعالیت می کند.

 1-           سیم مسی با روکش قلع و مدار برق
شما ممکن است به خوبی از این واقعیت آگاه باشید که خانه شما دارای مدارهای الکتریکی بی
شماری است که نقش مهمی در اطمینان از بهینه بودن خروجی برق در بیشتر مواقع بازی می کنند.
از طرف دیگر ، اگر می خواهید مدارهای خانه شما ضد خطرات نباشد ، می توانید سیم های مس
برهنه را انتخاب کنید که بهترین نسبت رسانایی را ارائه می دهند. هرچه نسبت هدایت یک سیم
بیشتر باشد ، عملکرد آن بهتر خواهد بود. علاوه بر این ، شما همچنین می توانید نام های بزرگی
را در صنعت انتخاب کنید که با ساخت سیم های با بهترین کیفیت مرتبط هستند. هنگامی که نوبت
انتخاب بهترین کابل ها برای مدارهای خانه شما می رسد ، باید یکی را انتخاب کنید که دارای دوام
و عملکرد عالی باشد. دلیل آن این است که کاملاً معقول است که شما اغلب سیم خانه خود را عوض نکنید.

2-           کیفیت و عملکرد
همانطور که قبلاً بحث شد ، سیمهای الکتریکی باید عایق ضخیمی در بالای خود داشته باشند تا زود ذوب نشوند.
از طرف دیگر ، شما همچنین می توانید شرکت های مارک دار را انتخاب کنید که مدت زمان قابل توجهی در بازار
هستند. در حالی که سیمهای برقی را با بهترین کیفیت انتخاب می کنید ، باید مراقب کابلی باشید که اولین
پوشش مسی را داشته باشد. همچنین می توانید ترکیب حصار را در محیط آنلاین بررسی کنید تا همیشه دست
خود را بر روی بهترین محصول بگذارید.

 3-           ظرفیت انواع سیمها با بار بیشتر
مردم عقیده دارند سیمهای
الکتریکی جریان ثابت یا پایدار را حفظ می کنند. اما این درست نیست! ظرفیت یک سیم به عمق محل قرارگیری
کابل ها یا با زمین یا دمای هوا متفاوت است.

 4-           مس در مقابل آلومینیوم
بدون شک مس رسانای بهتری
از برق است و در صورت انتقال برق بهتر عمل خواهد کرد. اندازه سیم به همراه مواد عایق نیز به طور چشمگیری
بر کارایی یک کابل تأثیر می گذارد. با این حال ، در مورد انتقال برق از راه دور ، آلومینیوم بسیار مقرون به صرفه تر
است و هادی بهتر در مقایسه با مس است. ایمنی مهمترین جنبه برای شرکتهای برتر برق خصوصی در ایران
است که سیمهای برق تولید می کنند. مقاومت سیم باید زیاد باشد و باید در برابر شعله مقاوم باشد
تا خطرات زندگی را به حداقل برساند. اگر مدت زمان طولانی سیم کشی خانه خود را تغییر نداده اید ،
زمان آن فرا رسیده است که بروید و این کار را انجام دهید.

 

منبع: https://www.hplindia.com/blog/details.php?class=4-Important-things-about-electrical-wires-that-you-may-not-know
+ نوشته شده توسط Bargh-cable در ، ۴ بازدید ، بدون دیدگاه

5 حقیقت درباره کابل های پاور که از آن بی خبرید!

۰

 

کابل پاور اجزای اساسی هر سیستم الکتریکی است. انواع کابل پاور در بازار موجود است. انتخاب اینکه کدام نوع
کابل خاص باید برای اهداف خاص استفاده شود ، بر اساس عوامل مختلفی است که مهمترین آنها مشخصات فنی
توابع است.

کابل برق کامپیوتر در انواع دستگاه‌های الکترونیکی و دستگاه‌های به کار گرفته شده در شبکه‌های کامپیوتری مانند
رایانه، چاپگر، سیستم‌های صوتی قوی، تجهیزات پزشکی و مانیتور استفاده می‌شود.

به عبارت ساده، کابل های پاور، جریان برق را به دستگاه مورد نظر وصل می‌کنند. کیفیت کابل برق کامپیوتر دارای اهمیت
زیادی است و هنگام خرید، باید به فاکتورهای زیادی توجه کنیم. این کابل‌ها که قدرت انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ای دارند،
در انواع مختلفی به مشتریان عرضه می‌شوند.


اگرچه ممکن است با کابل های پاور آشنایی داشته باشید ، این احتمال وجود دارد که مواردی در مورد کابل های پاور
وجود داشته باشد که برای شما جدید باشد. در اینجا خلاصه ای از برخی موارد در مورد کابل های پاور آورده شده است:

 

1-    مس همیشه رسانای بهتری از آلومینیوم نیست
بسیاری از مردم بر این باورند که مس رسانای برق به مراتب بهتر از آلومینیوم است. این نادرست است وقتی صحبت
از این است که بین این دو فلز چه نوع رسانایی بهتر است ، فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند
.مهمترین آنها این است که رسانایی در ارتباط با سیمهای کابل صرفاً تابعی از اندازه گیری مقاومت نیست بلکه
ترکیبی منحصر به فرد از اندازه کابلها و مواد عایق مورد استفاده است. از این رو ، در مواردی که ولتاژهای فوق العاده
زیاد باید در مسافت های طولانی استفاده شوند ، استفاده از کابل های آلومینیومی در مقابل کابل های مسی مقرون
به صرفه است.

2-    ظرفیت جریان کابل تحت تأثیر عوامل مختلفی است و ثابت نمی ماند
شنیدن صحبت مردم درباره احتمال ظرفیت ثابت کابل برای همیشه ثابت است. اتفاقاً ، این یک تصور غلط رایج در مورد
کابلهای برقی است که مردم در دست دارند.با این حال ، واقعیت این است که ظرفیت جریان کابل در تمام مدت تغییر
می کند و در طول عمر کابل ها ثابت نمی ماند. این تغییرات معمولاً به دلیل عواملی مانند زمین یا درجه حرارت هوا
غالب ، روش واقعی تخمگذار و عمق قرارگیری کابل ها ایجاد می شود. 

 
3-    کابل های پاور جدید به اندازه ای که مردم انتظار دارند دوام نمی آورند
دلایل مختلفی وجود دارد که چرا کابلهای پاور تازه نصب شده تا زمانی که مردم انتظار دارند دوام می آورند.
اولین مورد این است که از آنجا که بسیاری از تولید کنندگان کابل های الکتریکی وجود دارد ، بسیار بعید
است که تمام کابل های برق نصب شده شما برای مدت زمان مشخصی دوام داشته باشند.مورد دوم
این است که انواع مختلفی از کابل های پاور وجود دارد. نوع خاصی از کابل پاور از نظر ظرفیت ، دوام ،
کاربرد و سایر مشخصات خاص صنعت تعریف می شود.مورد سوم این است که میزان دوام کابل تا حد
زیادی به نحوه انجام نصب متکی است. یک نصب ضعیف ممکن است به طور قابل توجهی عمر یک کابل
را کوتاه کند.

4-    زره کابل برای محافظت از کابل در برابر اثرات احتمالی فیزیکی استفاده نمی شود
زرهی که روی کابل شما استفاده می شود به این معنی نیست که در محافظت از کابل در برابر احتمال
ضربه فیزیکی کمک کند. برعکس ، اگر هر نوع کابل پاور در معرض نوعی تنش فیزیکی قرار گیرد ، این احتمال
وجود دارد که صدمه وارد شده به کابل در اثر ضربه توسط زره افزایش یابد! زیرا زره کابل مورد استفاده در انواع
کابل ها معمولاً از نوار استیل یا سیم فولادی تشکیل شده است. انتظار می رود این مواد اندازه گیری کششی
کابل ها را افزایش دهند و از کابل ها در برابر ضربه فیزیکی محافظت نکنند. 

5-    زره پوش کابل نمی تواند کابل های پاور را از رطوبت محافظت کند
معمولاً گفته می شود که برای هر نوع کابل پاور ، استفاده از زره پوش امکان استفاده از کابل ها در مناطق مرطوب
را فراهم می کند. یک بار دیگر ، باید تأکید کرد که هدف این زره پوش محافظت از کابل در برابر آب نیست. بنابراین
، قرار دادن کابل های زرهی در معرض آب ممکن است به راحتی منجر به تخریب زره پوش شود و منجر به قرار
گرفتن در معرض کابل های واقعی در طول زمان شود. آخرین موردی که باید در نظر بگیرید مربوط به ایمنی است.
باید به یاد داشته باشید که نصب نادرست کابل ها به راحتی منجر به حادثه می شود. بنابراین ، قبل از انجام هرگونه
پروژه نصب برق ، توصیه می شود که با بازرس ساختمان محلی خود تماس بگیرید. همچنین بهتر است پس از اتمام
پروژه ، از نظر انطباق با مقررات و کدهای محلی بازرسی شود.


 منبع: https://www.dfliq.net/blog/5-important-things-power-cables-didnt-know/

 

 

+ نوشته شده توسط Bargh-cable در ، ۶ بازدید
نوشته‌های اخیر